Spotkania i warsztaty

Moje spotkania autorskie z dziećmi zazwyczaj przyjmują formę warsztatów tematycznych – głównie dlatego, że ta forma najwięcej daje dzieciom. Staram się sprawić, by były dla nich okazją do uruchomienia własnej wyobraźni. Podczas spotkanie dostają sporą porcję informacji ale w sposób dyskretny: dostarczam im wiedzy jako narzędzia do lepszej zabawy.

Dzieci łatwiej przyswajają doświadczenie, niż teorię, dlatego zamiast opowiadać, jak wygląda praca pisarza czy ilustratora, pokazuję im ją na kilku przykładach. Z konkretną książką czy oryginalną ilustracją w ręku tłumaczę, skąd wziął się konkretny pomysł i dlaczego właśnie tak wygląda a następnie prowokuję do narysowania swojej własnej opowieści. Odpowiadam na pytania, pozwalam dotknąć problemu. Często również rysuję coś na żywo, co świetnie podgrzewa atmosferę i przyciąga uwagę.
Element wyzwalający zabawę dobieram stosownie do potrzeb. Jeśli tematem spotkania jest średniowiecze – zaczynam zabawę od pokazania fragmentów rycerskiego ekwipunku, ilustracji pokazującej zamek czy kompletny zestaw wyposażenia rycerza. Następnie prowadzę opowieść tak, by pokazać „jak TO działa”, pytam dzieci o ich opinię, o to, czy gdzieś widziały coś podobnego i czy ich zdaniem dany problem da się rozwiązać lepiej. Na tym etapie dzieci dostają całe mnóstwo użytecznych informacji z zakresu historii, które na bieżąco porównują z własnym doświadczeniem. Kluczowa i najważniejsza dla mnie w tej zabawie jest własna aktywność dziecka.

Odmienną formę przybierają prezentacje, które prowadzę na imprezach historycznych, spotkaniach ze młodzieżą czy też okazjach bardziej formalnych.

Najłatwiej pokazać to na przykładach.

Spotkanie w Raciborzu 15-05-2012

Spotkanie w Raciborzu 14-08/-2012 

Spotkanie w Zespole Szkół nr 19 w Krakowie

Dni Kultury Katalońskiej w Krzysztoforach 31-03-2007

Spotkania z historią na imprezach rekonstrukcyjnych

Świętokrzyski Konwent Fantastyki „JagaCon”

Rysowanie na żywo

Dla przykładu: na imprezach rycerskich mam publiczność dobraną przypadkowo i w bardzo zróżnicowanym wieku. Trudny do przewidzenia jest zakres zainteresowań czy poziom przygotowania, za to pewne są dwie rzeczy: widzowie przychodzą po coś ciekawego a jeśli nie będzie ciekawie – odejdą natychmiast. I przeciwnie – grupa ludzi słuchająca z zainteresowaniem przyciągnie kolejnych widzów.

Zdarzyło mi się kiedyś odebrać widzów zbiorowej walce rycerzy…